Atık Su Tesisatı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boru bağlantılarının yanlış yapılması, boruların zamanla eskimesi, bağlantı yerlerinden aşınmalara ve yıpranmalara bağlı olarak boru bağlantılarında sızıntılar meydana gelmesi, atık su ve temiz suyun bazı sebeplerden dolayı karışması, borularda tıkanıklıklar meydana gelmesine bağlı olarak su basması sorunları atık su tesisatlarında karşılaşılan sorunlardır. Bu sorunların çözümleri şunlardır:

 

Atık suyun temiz suya karışması

: Atık suyun temiz kullanım suyuna karışması oldukça ciddi ve insan sağlığını tehdit eden bir unsurdur. Bazı tesisat sorunlarından veya zaman içerisinde boruların eskimesinden kaynaklanan bu sorun, sağlığı ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu sorunla karşılaşmamak için boruların bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Bu sorunla karşılaşıldığı zaman sorunun kaynağı tespit edilip, anında müdahale edilmeli ve gerekli tadilat işlemleri yapılarak atık su ve temiz su birbirinden ayrılarak gerekli hijyenik ortam kolaylıkla sağlanmaktadır.

 

Borularda çatlama ve sızıntılar

: Temizlikte kullanılan kimyasal maddeler, boruların zaman içerisinde eskimesi gibi nedenlerden dolayı atık su borularında çatlamalar ve sızıntılar meydana gelmektedir. Bu sızıntılar duvarlarda nem yapma, alt daireye su sızıntıları veya sızıntı olan yerde atık su basması gibi sorunlara neden olmaktadır. Atık su borularındaki bu sızıntılar sağlığınızı tehdit eden çok önemli bir sorundur. Sorunun kaynağı tespit edilerek hemen müdahale edilmekte, gerekli boru ve tesisat değişimleri yapılmakta ve gerekli hijyen unsurları tekrardan sağlanarak tadilatlarınız çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir. Uzun yıllar boyunca ve sağlıkla atık su tesisatlarınız sorunsuz bir şekilde kullanıma sunulmaktadır.

 

Borularda tıkanıklık meydana gelmesi ve su baskınları

: Atık su giderlerine yanlış maddelerin atılması ve zaman içerisinde bu maddelerin atılmaya devam edilmesinden dolayı tıkanıklıklar meydana gelmektedir ve atık su borulardan ya daha yavaş gitmekte yada tıkanıklığı aşamayarak borularda birikerek su basmasına neden olmaktadır. Atık su borularında meydana gelen bu tıkanıklığı kişiler çoğu zaman kimyasal maddelerle açmaya çalışmakta ve boruların daha da yıpranmasına neden olmaktadır.

 

Özellikle eski tesisata sahip binalarda oldukça fazla görülen tıkanıklık ve su basması sorunları hemen müdahale edilmesini gerektiren bir sorundur. Tüm binalarda tıkanıklığın sebebi ve yeri tespit edilerek o bölgede gerekli kırma işlemleri yapılarak borular temizlenmekte veya yenisi ile değiştirilmektedir. Kırılan yerler tekrar eski haline getirilerek atık suyun güvenle uzaklaştırılması sağlanmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir