Kaynak İşleri Nasıl Yapılır?

Borulardan balkon demirlerine, pencerelerden merdiven korkuluklarına kadar birçok inşaatta ve tadilatta demir ve benzeri ürünler kullanılmaktadır. Demir ve benzeri maddelerin zaman içerisinde yıpranması, oksitlenmesi, yeni ek yapılmak istenmesinden dolayı kaynak işleri zorunlu bir hale gelmektedir.

 

İşinde uzman kişilerce yapılması gereken kaynak işleri tecrübe ve dikkat gerektiren bir iştir. Kaynak işlemi yapılırken gerekli iş ve çevre güvenliklerinin sağlanması gereklidir. Koruyucu gözlükler ve kıyafetlerle kaynak işleri yapılmakta ve malzemeler kullanıma uygun hale getirilmekte ve monte edilmektedir.

 

Kaynak işleri sonucunda oluşturulan yeni parçalar veya tamiri yapılan yerlerin uzun ömürlü kullanımı oldukça önemlidir. Doğru olarak yapılmamış bir kaynak işi, kısa süre içinde bağlantıların kopmasına ve kullanılamaz hale gelmesine neden olmaktadır. Bu da insan hayatını tehdit edebilecek bir konudur ve bu sebeple kaynak işlerinin özenle yapılması gerekmektedir.

 

Kaynak işi yapılacak bölgede önce gerekli temizlik işlemleri yapılır ve kaynağın tam olarak tutması için zemin hazırlanır. Daha sonrasında parçalar doğru bir şekilde birleştirilerek kaynak işinde uzman bir kişi tarafından kaynak işlemi uygulanır. Daha sonrasında kaynak yapılan parçalar ayrı bir işlemle asıl yere sabitlenecek ise oraya götürülerek bir kaynak işlemi de orada yapılarak sabitlenir ve güvenle kullanımınıza hazır hale gelir.

 

Balkon demirlerinde yapılan kaynak işleri oldukça özenli ve sağlam bir şekilde yapılmaktadır. Eskiyen balkon demirleri yenisi ile değiştirilerek gerekli kaynak işlemleri gerçekleştirilir ve daha güvenli bir kullanım sunar. Eğer demirlere ek yapılacaksa mevcut demir veya malzeme ile uyumlu ürünler getirilerek daha sağlam bir kaynak işleminin yapılması sağlanır.

 

Pencerelerde kullanılan demirlerde kaynak uygulaması da güvenlik için sağlam yapılması gereken ve kaynak bağlantılarının doğru bir şekilde sabitlenmesini gerektiren konular arasında yer almaktadır. Pencere demirlerinin kaynakları gerekli sağlamlıkta yapıldığı zaman ne kadar güç kullanılırsa kullanılsın kırılamaz ve güvenliğinizi korur.

 

İç ve dış merdivenlerde de güvenli kullanım için kaynak işleri oldukça önemlidir. Kaynak bağlantıları gerekli sağlamlıkta yapılmadığı zaman kopmalar meydana gelmekte ve bu da kazalara neden olmaktadır. Bu kazaları önlemek adına iç ve dış merdivenlerin demir bağlantılarında yapılan sağlam kaynaklar uzun yıllar güvenliğinizi korumaktadır.

Atık Su Tesisatı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boru bağlantılarının yanlış yapılması, boruların zamanla eskimesi, bağlantı yerlerinden aşınmalara ve yıpranmalara bağlı olarak boru bağlantılarında sızıntılar meydana gelmesi, atık su ve temiz suyun bazı sebeplerden dolayı karışması, borularda tıkanıklıklar meydana gelmesine bağlı olarak su basması sorunları atık su tesisatlarında karşılaşılan sorunlardır. Bu sorunların çözümleri şunlardır:

 

Atık suyun temiz suya karışması

: Atık suyun temiz kullanım suyuna karışması oldukça ciddi ve insan sağlığını tehdit eden bir unsurdur. Bazı tesisat sorunlarından veya zaman içerisinde boruların eskimesinden kaynaklanan bu sorun, sağlığı ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu sorunla karşılaşmamak için boruların bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Bu sorunla karşılaşıldığı zaman sorunun kaynağı tespit edilip, anında müdahale edilmeli ve gerekli tadilat işlemleri yapılarak atık su ve temiz su birbirinden ayrılarak gerekli hijyenik ortam kolaylıkla sağlanmaktadır.

 

Borularda çatlama ve sızıntılar

: Temizlikte kullanılan kimyasal maddeler, boruların zaman içerisinde eskimesi gibi nedenlerden dolayı atık su borularında çatlamalar ve sızıntılar meydana gelmektedir. Bu sızıntılar duvarlarda nem yapma, alt daireye su sızıntıları veya sızıntı olan yerde atık su basması gibi sorunlara neden olmaktadır. Atık su borularındaki bu sızıntılar sağlığınızı tehdit eden çok önemli bir sorundur. Sorunun kaynağı tespit edilerek hemen müdahale edilmekte, gerekli boru ve tesisat değişimleri yapılmakta ve gerekli hijyen unsurları tekrardan sağlanarak tadilatlarınız çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir. Uzun yıllar boyunca ve sağlıkla atık su tesisatlarınız sorunsuz bir şekilde kullanıma sunulmaktadır.

 

Borularda tıkanıklık meydana gelmesi ve su baskınları

: Atık su giderlerine yanlış maddelerin atılması ve zaman içerisinde bu maddelerin atılmaya devam edilmesinden dolayı tıkanıklıklar meydana gelmektedir ve atık su borulardan ya daha yavaş gitmekte yada tıkanıklığı aşamayarak borularda birikerek su basmasına neden olmaktadır. Atık su borularında meydana gelen bu tıkanıklığı kişiler çoğu zaman kimyasal maddelerle açmaya çalışmakta ve boruların daha da yıpranmasına neden olmaktadır.

 

Özellikle eski tesisata sahip binalarda oldukça fazla görülen tıkanıklık ve su basması sorunları hemen müdahale edilmesini gerektiren bir sorundur. Tüm binalarda tıkanıklığın sebebi ve yeri tespit edilerek o bölgede gerekli kırma işlemleri yapılarak borular temizlenmekte veya yenisi ile değiştirilmektedir. Kırılan yerler tekrar eski haline getirilerek atık suyun güvenle uzaklaştırılması sağlanmaktadır.

Doğalgaz Tesisatın Bakımları

Özellikle kış aylarında ısınmadan, sıcak suya kadar evimizin her köşesinde kullandığımız doğalgaz, tesisatın bakımları yapılmadığı zaman ilerleyen süreçte oldukça masraflı sorunlara yol açmaktadır. Doğalgaz tesisatının yıllık bakımları ve gerekli tadilatlarının yapılması faturalarınızda kar etmenizi ve daha verimli doğalgaz kullanmanıza yardımcı olur.

Doğalgaz tesisatlarının yıllık bakımları düzenli olarak yapılmadığı zaman karşılaşabileceğiniz sorunlar şunlardır:

Doğalgaz Tesisatlarının Yıllık Bakımları

Gaz sızıntısı: Hayatınızı tehdit eden ve büyük felaketlere neden olabilen gaz sızıntıları doğalgaz tesisatlarında en sık görülen ve en tehlikeli sorunların başında gelmektedir. Boru bağlantılarının zaman içinde gevşemesi, tesisatın eskimesi, peteklerin yanlış kullanımı sonucu oluşan kaçaklar, gaz basıncının yanlı ayarlanması, kombinin bazı nedenlerden dolayı bozulması ve farkına varılmaması sebeplerinden kaynaklanan gaz kaçakları insan hayatını tehdit eden çok önemli bir sorundur. Düzenli olarak doğalgaz tesisatının bakımlarının yapılması ve kontrolü gereklidir.

Kombinin bozulması: Bazı teknik veya elektriksel nedenlerden ve yanlış kullanım sonucu kombiler bozulmakta ve buna bağlı olarak ta doğalgaz tesisatı çalışmamaktadır. Bu da ev içinde ısınma sorunundan sıcak su kullanımına, hatta mutfakta ocakların kullanılamamasına kadar çok büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Kombilerin yıllık bakım ve onarımları verimli doğalgaz kullanımı için diğer önemli bir unsurdur.

Tesisatın zaman içerisinde eskimesi: İlerleyen yıllar doğalgaz tesisatının eskimesine ve yıpranmasına neden olur. Buna bağlı olarak ta sızıntılar, verimsiz kullanım, yüksek faturalar gibi birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Tesisatların düzenli olarak bakımı ve gerekli tadilatların anında yapılıp sorunlara ilerlemeden müdahalesi gerekmektedir.

Tüm bu sorunları bir araya getirip ele aldığımız zaman doğalgaz tesisatlarının yıllık bakımlarının ve gerekli onarımlarının düzenli olarak yapılması zorunludur. Birçok kişi ne yazık ki bu bakımları ihmal etmekte ve bu sorunlarla karşılaştıktan sonra müdahale etmektedirler. Bu da sorunların daha yüksek maliyetlerle çözülmesine ve daha uzun süreci kapsamasına neden olmaktadır.

Bu masraflı ve tehlikeli sorunlarla karşılaşmamak ve en önemlisi hayatınızı tehlikeye atmamak için mutlaka doğalgaz tesisatı bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir. Bu sayede hem kendinizi hem de sevdiklerini koruyabilir, verimli bir şekilde doğalgaz kullanabilirsiniz.

 

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Osmangazi Petek Temizliği | Yetiş Ali Usta

Günümüzde ev ve iş yerlerinde en yaygın ısınma yöntemi doğal gaz yada kalorifer sistemlerinden oluşmaktadır. Bu sistemlerin mekan içerisindeki ısıtma elemanlarını petekler meydana getirmektedir. Peteklerin bulunduğu ortamları en iyi şekilde ısıtabilir olması için iyi ve doğru yapılmış olan bir petek temizliği ile mümkün olmaktadır.

Petek temizliği son derece önemli bir işlemdir. Soğuk kış aylarında sürekli olarak çalışması gereken kalorifer tesisatları içerisinde kullanılan su belirli bir süre sonra kirlenerek özelliğini kaybeder ve çeşitli arızalara yol açabilir. Böyle bir durumun önüne geçilmesi bakımından petek temizliği çok önemli bir ihtiyaç haline gelmektedir. Bu durumda arızalardan korunmak ve peteklerden verimli bir ısı alabilmek için konusunda uzmanlığı olan firmalardan petek temizliği hizmeti almak gerekmektedir. Uygun fiyata kaliteli hizmetler sunan Yetiş Ali Usta Firması, müşteri memnuniyeti odaklı bir petek temizliği hizmeti vermektedir.

 Petek Temizleme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Peteklerden en yüksek seviyede ısı verimliliği alabilmek için konusunda profesyonel bir hizmet sunan Yetiş Ali Usta firmasının petek temizleme hizmeti alabilirsiniz. Firma tarafından gerçekleştirilen petek temizleme işleminde çoğunlukla bir takım kimyasallar kullanılmaktadır. Kullanılan bu kimyasal nitelikli ilaçlar sayesinde, peteğin verimliliğini düşüren hatta ciddi arızalara sebebiyet verebilecek niteliklere sahip olan petek içerisinde biriken tortu, çamur ve kireçlenme sorunları tamamen giderilir.

Petek temizleme hizmetinin yanı sıra petek içi sızıntı ve çatlaklarının söz konusu olduğu durumlarda mevcut çatlak ve benzeri problemleri kapatma özelliği bulunan çeşitli kimyasallar mevcuttur. Petek temizlik işlemi üç aşamadan oluşmaktadır. Bunlar; ön yıkama işlemi, kimyasal nitelikli madde kullanımı ile yıkama işlemi ve durulama işlemlerinden oluşmaktadır. Böylece kalorifer sisteminde arızaların önüne geçilmekle kalınmaz en üst seviyede ısınma kalitesi ve tesisat bakım işlemi gerçekleştirilmiş olur.

 Hizmet Verdiğimiz Bölgeler

Bursa’da bulunan firmanın hizmet vermekte olduğu bölgeler arasında ise Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım ilçeleri bulunmaktadır. Bu ilçelerde bulunan müşteriler Yetiş Ali Usta firmasının petek temizleme ve bakım hizmetlerinden faydalanması mümkün olmaktadır. Uygun fiyata petek temizliği hizmetinden yararlanarak ileride çok daha yüksek masraflara neden olan arızaların önüne geçebilir ve evinizin yada iş yerinizin kalorifer tesisatından en yüksek ısınma verimliliği ile kış günlerinde rahat edin.0 533 578 67 11 numaralı telefondan firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Sıhhi Tesisat Nasıl Yapılır?

Binaların inşaat aşamasında en önemli yapı unsurlarının başında sıhhi tesisat işlemeleri gelmektedir. Temiz suyun tüm dairelere getirilerek en elverişli ve temiz şekilde kullanımı sağlandıktan sonra, atık suyun aynı hijyenikliği sağlayacak şekilde uzaklaştırılmasının sağlanması gerekmektedir. Temiz ve atık suyun karışması insan sağlığını tehdit eden çok ciddi bir tehlikedir.

Günümüz inşaatlarında kırma işlemi yapılmadan sıhhi tesisat işleri kolaylıkla yapılacak şekilde dizayn edilmektedir. Gelişen teknoloji ve yapı malzemeleri sağlık için tüm koşulları sağlayacak şekilde üretilmektedir. Herhangi bir sorunla karışıldığı zamanda herhangi bir kırma işlemi yapılmadan kolaylıkla tamir edilmektedir.

 

Ancak eski binalarda kullanılan inşaat ve sıhhi tesisat yapıları öyle değildir. Sorunun kaynağının uzman bir kişi tarafından tespit edilmesi ve en az şekilde kırma işlemi yapılması daire sakini için oldukça önemlidir. Gerekli tadilat işleri yapıldıktan sonra kırılan yerlerin tekrar kullanılabilir şekilde yapılması ve oluşabilecek sıhhi tesisat sorunlarını engelleyecek malzemeler kullanılması zorunludur. Eski binalarda kullanılan malzemelerin birçoğu günümüzde bulunmamaktadır. Özellikle boru ve parçalarına baktığımız zaman günümüzde yeni inşaatlarda kullanılan borularla oldukça farklılıklar göstermektedir. Bu da tadilat sürecinin daha zahmetli olmasına ve uzun sürmesine yol açmaktadır. İşinde uzman bir kişi tarafından tadilat işlemi yapılmadığı takdirde ne yazık ki aynı sorunla çok kısa bir sürede tekrar karşılaşılabilmektedir.

 

Eski binalarda en çok görülen sorunların başında boruların eskimesinden kaynaklanan su sızıntıları, boruların tıkanması veya boruların tamamen işlevselliğini yitirerek yarıklar oluşması nedeniyle su basması sorunları görülmektedir. Günümüzün yeni yapı malzemeleri ile eski sıhhi tesisat yapıları bir araya getirilip sorunlarınıza kolaylıkla çözüm getirilmektedir. Sorunun tam olarak nerede olduğu belirlendikten sonra sadece tadilat yapılacak yer kırılarak değişim ve tamir işlemi yapılır ve sonrasında kırılan yer kapatılıp eski haline geri getirilir. Yaşadığınız sorundan dolayı eskiden olduğunu gibi kırılan yeri en az 2-3 gün kullanıma kapatmak zorunda kalmaz ve günlük ev yaşantınıza devam edebilirsiniz.

 

Yeni yapılan inşaatlarda sıhhi tesisat işleri çok daha kolay ve kırma işlemi yapılmadan çözülmektedir. İnşaat sırasında bazı yanlış tesisat işlemlerinden veya doğal sebeplerden kaynaklanan sorunlar çok kısa bir sürede tespit edilmekte ve tadilat işleri de bir kaç saat içinde yapılmaktadır.