Sıhhi Tesisat Nasıl Yapılır?

Binaların inşaat aşamasında en önemli yapı unsurlarının başında sıhhi tesisat işlemeleri gelmektedir. Temiz suyun tüm dairelere getirilerek en elverişli ve temiz şekilde kullanımı sağlandıktan sonra, atık suyun aynı hijyenikliği sağlayacak şekilde uzaklaştırılmasının sağlanması gerekmektedir. Temiz ve atık suyun karışması insan sağlığını tehdit eden çok ciddi bir tehlikedir.

Günümüz inşaatlarında kırma işlemi yapılmadan sıhhi tesisat işleri kolaylıkla yapılacak şekilde dizayn edilmektedir. Gelişen teknoloji ve yapı malzemeleri sağlık için tüm koşulları sağlayacak şekilde üretilmektedir. Herhangi bir sorunla karışıldığı zamanda herhangi bir kırma işlemi yapılmadan kolaylıkla tamir edilmektedir.

 

Ancak eski binalarda kullanılan inşaat ve sıhhi tesisat yapıları öyle değildir. Sorunun kaynağının uzman bir kişi tarafından tespit edilmesi ve en az şekilde kırma işlemi yapılması daire sakini için oldukça önemlidir. Gerekli tadilat işleri yapıldıktan sonra kırılan yerlerin tekrar kullanılabilir şekilde yapılması ve oluşabilecek sıhhi tesisat sorunlarını engelleyecek malzemeler kullanılması zorunludur. Eski binalarda kullanılan malzemelerin birçoğu günümüzde bulunmamaktadır. Özellikle boru ve parçalarına baktığımız zaman günümüzde yeni inşaatlarda kullanılan borularla oldukça farklılıklar göstermektedir. Bu da tadilat sürecinin daha zahmetli olmasına ve uzun sürmesine yol açmaktadır. İşinde uzman bir kişi tarafından tadilat işlemi yapılmadığı takdirde ne yazık ki aynı sorunla çok kısa bir sürede tekrar karşılaşılabilmektedir.

 

Eski binalarda en çok görülen sorunların başında boruların eskimesinden kaynaklanan su sızıntıları, boruların tıkanması veya boruların tamamen işlevselliğini yitirerek yarıklar oluşması nedeniyle su basması sorunları görülmektedir. Günümüzün yeni yapı malzemeleri ile eski sıhhi tesisat yapıları bir araya getirilip sorunlarınıza kolaylıkla çözüm getirilmektedir. Sorunun tam olarak nerede olduğu belirlendikten sonra sadece tadilat yapılacak yer kırılarak değişim ve tamir işlemi yapılır ve sonrasında kırılan yer kapatılıp eski haline geri getirilir. Yaşadığınız sorundan dolayı eskiden olduğunu gibi kırılan yeri en az 2-3 gün kullanıma kapatmak zorunda kalmaz ve günlük ev yaşantınıza devam edebilirsiniz.

 

Yeni yapılan inşaatlarda sıhhi tesisat işleri çok daha kolay ve kırma işlemi yapılmadan çözülmektedir. İnşaat sırasında bazı yanlış tesisat işlemlerinden veya doğal sebeplerden kaynaklanan sorunlar çok kısa bir sürede tespit edilmekte ve tadilat işleri de bir kaç saat içinde yapılmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir